

Historia drukarek 3D rozpoczęła się w 1984 roku, kiedy to opracowano pierwszą technikę drukowania przestrzennego. Charles Hull, bo to właśnie jemu zawdzięczamy taki niebagatelny pomysł, stworzył wkrótce firmę 3D Systems, która rozpoczęła komercyjną produkcję drukarek 3D. Od tego czasu jeszcze niejednokrotnie ulepszano te pomysły i wdrażano w życie coraz to nowsze technologie. W związku z coraz większą dostępnością drukarek 3D nawet w gospodarstwach domowych, temat staje się coraz bardziej interesujący. Drukarka 3D czy warto?
Jak działa drukarka 3D?
Drukarka 3d czy warto?
Jasne, że warto! Drukarka 3D może być świetną zabawą nie tylko dla nas, ale i całej rodziny! W tym momencie istnieje wiele firm oferujących drukarki 3D. Często jest to koszt rzędu kilku tysięcy złotych, jednak chińskie firmy już wymyśliły swoje odpowiedniki drukarek i wprowadziły je do szerokiej sprzedaży. Chińska drukarka Tronxy X1 jest dostępna już za mniej, niż 500 złotych i to z kosztami wysyłki. Do początkujących użytkowników drukarek 3D nada się akurat w sam raz. Drukarkę dostarcza się w częściach. Pierwszym zadaniem użytkownika drukarki 3D jest zatem jej samodzielne złożenie. Może to zająć kilka godzin, jednak efekt z pewnością będzie tego wart.
Którą drukarkę 3D wybrać?
Osoby ceniące sobie jeszcze lepszą jakość, z pewnością będą zainteresowane drukarką Panowin F1. Cena jest wyższa. Tutaj zaczyna się już od 1600 złotych i wzrasta, jeśli do zestawu dobierzemy jakieś dodatkowe rzeczy. W branży drukarek 3D mówi się, że naprawdę dobrym produktem na potrzeby domowego użytkownika jest drukarka 3D Skriware 2. Jej koszt to około 6600 złotych. Kolejne, inne modele mają już wyższe ceny. Na początku jednak warto zacząć od tańszych modeli i powoli wdrażać się w możliwości takiej drukarki. Kiedy już się oswoimy, możemy poszukać lepszych opcji.
Użytkowanie drukarki 3D
Kupując drukarkę 3D musimy być przygotowani, że to wcale nie jest koniec wydatków. Należy także zakupić materiały, z których będziemy tworzyć nasze wydruki. Materiał, jakiego używamy podczas wydruku, to filament. To rodzaj bardzo grubej żyłki. W głowicy drukarki filament się topi i nanosi się na wydruk jako cienkie, przylegające do siebie ścieżki. Filament nabyć można na wagę. Szacunkowo, ceny za kilogram materiału do wydruków wynoszą od 70 czy 90 złotych. Wszystko zależy od rodzaju materiału oraz jego specyfikacji. Mogą to być takie specyfikacje jak ABS, PLA czy PVA. Są to podstawowe koszty, z którymi musimy się liczyć na początku naszej drogi z drukowaniem w technologii 3D. Oprogramowanie do drukowanie można znaleźć w internetowych zbiorach i to całkowicie za darmo, co stanowi duże ułatwienie dla początkującego użytkownika. Możemy również czytać dyskusje i porady na forach, co znacząco pomoże nam przy obsłudze drukarki 3D. W internecie znajdziemy także różne projekty udostępniane przez innych, a z których możemy nieodpłatnie skorzystać.
Co możemy wydrukować na drukarce 3D?
Drukarka 3D to zatem bardzo dobry pomysł, ale raczej dla kogoś szczerze zainteresowanego tą technologią, dla hobbisty. Można nią wydrukować świetną figurkę, kubek czy inne gadżety. Na dłuższą metę może to być jednak droga zabawa, zwłaszcza jeśli nie mamy większych potrzeb. Warto na bieżąco śledzić branżę i szukać ciekawych możliwości dla siebie. Stale zmieniająca się technologia z pewnością zapewni nam jeszcze mnóstwo innych pomysłów, które nas zainteresują.