Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś
Elektronika

Drukarka 3D czy warto

Data publikacji 15 stycznia 2019

Historia drukarek 3D rozpoczęła się w 1984 roku, kiedy to opracowano pierwszą technikę drukowania przestrzennego. Charles Hull, bo to właśnie jemu zawdzięczamy taki niebagatelny pomysł, stworzył wkrótce firmę 3D Systems, która rozpoczęła komercyjną produkcję drukarek 3D. Od tego czasu jeszcze niejednokrotnie ulepszano te pomysły i wdrażano w życie coraz to nowsze technologie. W związku z coraz większą dostępnością drukarek 3D nawet w gospodarstwach domowych, temat staje się coraz bardziej interesujący. Drukarka 3D czy warto?

Jak działa drukarka 3D?

drukarka 3d czy wartoZa pomocą drukarki 3D możemy wytworzyć na przykład produkty ze sztucznego tworzywa, elementy innych elementów, formy do wykonania jakichś prototypów, a także, co stanowi dla wielu duże zaskoczenie, domy mieszkalne. Domowe drukarki 3D używają przede wszystkim takich materiałów do produkcji, jak PVA, PLA, ale również ABS.. Zastosowanie w tym wypadku znajdują również nylon czy Laywood (który jest kompozytem plastiku i drewna). Obecnie ceny drukarek są już znacznie niższe, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Nie oznacza to jednak, że jest to tania zabawa. Trzeba zainwestować w drukarkę oraz materiały, z których wytworzymy nasze rzeczy. Zatem drukarka 3D czy warto ją kupić?

Drukarka 3d czy warto?

Jasne, że warto! Drukarka 3D może być świetną zabawą nie tylko dla nas, ale i całej rodziny! W tym momencie istnieje wiele firm oferujących drukarki 3D. Często jest to koszt rzędu kilku tysięcy złotych, jednak chińskie firmy już wymyśliły swoje odpowiedniki drukarek i wprowadziły je do szerokiej sprzedaży. Chińska drukarka Tronxy X1 jest dostępna już za mniej, niż 500 złotych i to z kosztami wysyłki. Do początkujących użytkowników drukarek 3D nada się akurat w sam raz. Drukarkę dostarcza się w częściach. Pierwszym zadaniem użytkownika drukarki 3D jest zatem jej samodzielne złożenie. Może to zająć kilka godzin, jednak efekt z pewnością będzie tego wart.

Którą drukarkę 3D wybrać?

Osoby ceniące sobie jeszcze lepszą jakość, z pewnością będą zainteresowane drukarką Panowin F1. Cena jest wyższa. Tutaj zaczyna się już od 1600 złotych i wzrasta, jeśli do zestawu dobierzemy jakieś dodatkowe rzeczy. W branży drukarek 3D mówi się, że naprawdę dobrym produktem na potrzeby domowego użytkownika jest drukarka 3D Skriware 2. Jej koszt to około 6600 złotych. Kolejne, inne modele mają już wyższe ceny. Na początku jednak warto zacząć od tańszych modeli i powoli wdrażać się w możliwości takiej drukarki. Kiedy już się oswoimy, możemy poszukać lepszych opcji.

Użytkowanie drukarki 3D

Kupując drukarkę 3D musimy być przygotowani, że to wcale nie jest koniec wydatków. Należy także zakupić materiały, z których będziemy tworzyć nasze wydruki. Materiał, jakiego używamy podczas wydruku, to filament. To rodzaj bardzo grubej żyłki. W głowicy drukarki filament się topi i nanosi się na wydruk jako cienkie, przylegające do siebie ścieżki. Filament nabyć można na wagę. Szacunkowo, ceny za kilogram materiału do wydruków wynoszą od 70 czy 90 złotych. Wszystko zależy od rodzaju materiału oraz jego specyfikacji. Mogą to być takie specyfikacje jak ABS, PLA czy PVA. Są to podstawowe koszty, z którymi musimy się liczyć na początku naszej drogi z drukowaniem w technologii 3D. Oprogramowanie do drukowanie można znaleźć w internetowych zbiorach i to całkowicie za darmo, co stanowi duże ułatwienie dla początkującego użytkownika. Możemy również czytać dyskusje i porady na forach, co znacząco pomoże nam przy obsłudze drukarki 3D. W internecie znajdziemy także różne projekty udostępniane przez innych, a z których możemy nieodpłatnie skorzystać.

Co możemy wydrukować na drukarce 3D?

drukarka 3d czy wartoCo możemy wydrukować? Bardzo wiele. Wszystko jednak zależy od możliwości naszej drukarki i materiałów. Pomysłów, które podsunie nam internet, jest jednak masa! Podstawową opcją są znane wszystkim figurki. Obecnie technologię 3D wykorzystuje się już nawet w takich branżach jak budownictwo. Sporych rozmiarów drukarki mogą już stworzyć nawet cały dom i to w całkiem krótkim czasie. Technologia druku przestrzennego pozwala także na wyprodukowanie elementów silników lotniczych oraz stworzenia części, które są potrzebne podczas lotów w kosmos. Każda drukarka, która może wykorzystywać pył drewniany, jest w stanie wytworzyć meble.

Drukarka 3D to zatem bardzo dobry pomysł, ale raczej dla kogoś szczerze zainteresowanego tą technologią, dla hobbisty. Można nią wydrukować świetną figurkę, kubek czy inne gadżety. Na dłuższą metę może to być jednak droga zabawa, zwłaszcza jeśli nie mamy większych potrzeb. Warto na bieżąco śledzić branżę i szukać ciekawych możliwości dla siebie. Stale zmieniająca się technologia z pewnością zapewni nam jeszcze mnóstwo innych pomysłów, które nas zainteresują.

Niszczenie dokumentów

DMasters

Nasi redaktorzy na blogu DialnetMasters to grupa entuzjastów nowych technologii, których pasją są komputery i internet. Nasz zespół skupia się na przekazywaniu tej pasji naszym czytelnikom poprzez różnorodne felietony, recenzje sprzętu komputerowego oraz praktyczne poradniki. Dzięki naszym artykułom, czytelnicy mogą poznać najnowsze trendy w świecie technologicznym, zdobyć cenne informacje o sprzęcie komputerowym oraz odkryć możliwości rozrywkowe, jakie oferują nowoczesne komputery. Naszym celem jest dostarczanie treści, które nie tylko informują, ale także inspirują i pomagają czytelnikom w pełnym wykorzystaniu potencjału nowych technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?