Temat kabli wykorzystywanych w systemach audio wciąż budził wielkie emocje. Pasjonaci doskonałej jakości sprzętu grającego już na przedwczesnym momencie podzielili się na zwolenników oraz przeciwników przypisywania magicznych właściwości kablom produkowanym poprzez sprofilowanych wytwórców. Dużo rozmowy na internetowych forach szybko przeradza się w walkę jednych z innymi, przy czym obie strony wydają się być oczywiście samo wytrzymałe na dowody.

Kable głośnikowe – przewodnik

Nie ma znaczenia, czy odtwarzasz muzykę na systemie budżetowym, lub high-endowym, masz system all-in-one, lub kino domowe, za każdym razem wymagasz przewodu głośnikowego. Niezależnie od tego, do czego włączamy megafony, wykorzystane poprzez nas kable głośnikowe będą miały ogromny wpływ na dźwięk całego systemu. Podaje się, iż prawie 70% posiadaczy sprzętu hi-fi oraz kina domowego nie jest w stanie doświadczyć dużego potencjału własnego systemu. Wszystko z powodu niskiej klasy przewodu głośnikowego.

Przewodniki wykorzystywane w przewodach głośnikowych

Podstawowym składnikiem kabla głośnikowego, jaki odpowiada za transport sygnału jest przewodnik. Jak wiemy z fizyki, najdoskonalsze zarządzanie elektryczne ma srebro. Spotykamy na rynku takie przewody, natomiast ich wartości są dość duże. Najsłynniejszym przewodnikiem wykorzystywanym w przewodach głośnikowych jest miedź. Należałoby dobrze obejrzeć poziom jej czystości – im jest większy, tymże lepiej. Przewodnik winien być zrobiony z miedzi beztlenowej, jaka nosi oznakowanie OFC.

Dielektryk oraz jakość wtyków

Dielektryk jest izolatorem elektrycznym, jaki niezwykle słabo zarządza prąd. Oddziałuje on przede wszystkim na separację elektryczną miedzy żyłami i określa kubaturę elektryczną całej struktury. Najpopularniejsze formy to PVC czy PE, zapewniają one dużą wytrzymałość mechaniczną. Kolejną jednakowo istotną rzeczą jest jakość wtyków, jakie powinny być zrobione z najlepszych produktów ze względu na funkcje, jakie wykonują. Jeśli nie będą one dość dobre jakościowe, wpłyną na sygnał, co w konsekwencji wpłynie na jakość brzmienia.

Produkt wykonania kabli głośnikowych

Wybierając przewód należy zwrócić wyjątkową uwagę na produkt wykonania powierzchni, jaka będzie służyć do prowadzenia prądu elektrycznego. To ma bezpośredni wpływ na to, jak prowadzony będzie sygnał oraz jakie straty będą poniesione podczas jego przepływu. Do budowania doskonałej klasy przewodników wykorzystuje się miedź i znacznie rzadziej także srebro. Miedź dobrze radzi sobie z przepływem sygnału oraz wykorzystuje się ją chociażby w doskonałej klasy kablach. Miedź ma natomiast dużo rodzajów natomiast nas winno interesować by w procesie była zastosowana ta najlepsza.