Strona główna
Komputery
Tutaj jesteś
Komputery programowanie od czego zacząć

Programowanie od czego zacząć

Data publikacji 20 stycznia 2019


W dzisiejszych czasach bardzo modne jest przekwalifikowanie się na programistę. Ludzie, którzy są znudzeni i zniechęceni swoja dotychczasową pracą, mają dość swoich niskich zarobków. A jednocześnie mający ambicję osiągnąć w życiu coś więcej, próbują swoich sił w IT. Jest to w ostatnich latach bardzo chłonny rynek, gdyż w Polsce, jak również na świecie brakuje programistów. Programowanie od czego zacząć?

Programowanie od czego zacząć?

programowanie od czego zacząćJeśli chodzi o programowanie, to warto zaznajomić się najpierw z językami takimi jak html i css. Niektórzy twierdzą, że nie są to języki programowania, a języki znaczników. Ponieważ skrypt w nich napisany nie jest w żaden sposób przetwarzany. A to, co napiszemy jest możliwe od razu do wyświetlenia na ekranie. Jest to zarówno plusem, jak i minusem. Ale niewątpliwą zaletą jest to, że możemy od razu zauważyć efekty naszej pracy. W każdym języku programowania pojawiają się uniwersalne rzeczy. Takie jak na przykład pętle i warunki, których opanowanie jest niezbędne przy pracy. Istnieje wiele platform ze szkoleniami w każdym niemal języku programowania.

Na początku warto zacząć od zupełnych podstaw. Niemal każde szkolenie z każdego języka zaczyna się od ćwiczenia, którym finalnym rezultatem jest wyświetlenie się napisu Hello World na ekranie, czy to w konsoli, czy w oknie przeglądarki. Później przychodzi czas na napisanie programu, który wykonuje jakieś operacje. Na przykład dodaje lub odejmuje przekazane mu liczby. Trzeba zapoznać się z wiedzą, co to są zmienne, jakiego rodzaju zmienne występują w danym języku oraz jakie wyróżniamy typy zmiennych. Pod tym względem występują różnice między poszczególnymi językami. Podobne jest natomiast to, że każdy opiera się na funkcjach, czyli zbiorach poleceń, które wykonane w odpowiedniej kolejności doprowadzą do pożądanego rezultatu.

Jaki język programowania wybrać?

Jeśli chodzi o języki programowania, to wybór jest ogromy. Szacuje się, że każdego dnia na świecie jest tworzony jakiś nowy język programowania. Nie mówiąc już o frameworkach do języków już istniejących. Trzeba się zastanowić, co mamy zamiar programować. I od tego uzależnić wybór języka programowania na początek. Jeśli myślimy poważnie o karierze zawodowej w IT jako programista, to warto na początku przy wyborze języka przejrzeć oferty pracy na juniorskie stanowiska. I zobaczyć, w jakich językach trzeba nauczyć się programować i jakie dodatkowe umiejętności są nam potrzebne. Inne języki będą potrzebne do pracy w startupie. A inne w dużej korporacji czy w software house.
Generalnie w dzisiejszych czasach króluje programowanie obiektowe. Funkcjonalna aplikacja składa się z klas, które później mają swoje reprezentacje w postaci obiektów. W niektórych językach, na przykład w JavaScript (nie mylić, z Java, to dwa zupełnie różne od siebie języki!) wszystko jest obiektem.

Jak nauczyć się programowania?

programowanie od czego zacząćJeśli chcemy zacząć uczyć się sami, nie ma z tym większego problemu. Cała potrzebna wiedza jest dostępna w internecie, trzeba tylko umieć ją znaleźć. Zresztą szukanie informacji w internecie będzie później bardzo przydatną umiejętnością w dalszej pracy. Bo w razie jakichś problemów lub błędów w programie również trzeba będzie wyszukać rozwiązanie w internecie. Jeśli chcemy szybko przyswoić najbardziej potrzebną i skondensowaną wiedzę i jak najszybciej zacząć staż lub praktykę już jako junior developer, to warto skorzystać z tego, co oferują obecnie szkoły programowania. Na bardzo intensywnym kursie, tak zwanym bootcampie, trwającym przez kilka lub kilkanaście tygodni, młodzi (chociaż nie tylko) adepci programowania zgłębiają tajniki programowania pod okiem doświadczonych mentorów. Którzy są najczęściej również wieloletnimi praktykami programowania. W razie problemów i utknięcia w którymś momencie nauki można zawsze ich spytać o pomoc.

Jeśli wybierzemy odpowiednią szkołę, mamy również gwarancję, że uczymy się najnowszych praktyk programowania. Największym minusem jest cena. Taki bootcamp może kosztować kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli jednak pomyślimy o ile możemy zwiększyć swoje zarobki porzucając dotychczasowa posadę i zaczynając karierę w IT, kwota nie wydaje się już taka zawrotna. Ponadto wiele z takich kursów oferuje dofinansowania, jak również systemy ratalne. Jeśli lubisz pracę przy komputerze, uwielbiasz rozwiązywać zagadki i problemy logiczne i zastanawiasz się nad programowanie od czego zacząć, to warto spróbować swoich sił w tym obszarze!

moc aplikacji natywnych

DMasters

Nasi redaktorzy na blogu DialnetMasters to grupa entuzjastów nowych technologii, których pasją są komputery i internet. Nasz zespół skupia się na przekazywaniu tej pasji naszym czytelnikom poprzez różnorodne felietony, recenzje sprzętu komputerowego oraz praktyczne poradniki. Dzięki naszym artykułom, czytelnicy mogą poznać najnowsze trendy w świecie technologicznym, zdobyć cenne informacje o sprzęcie komputerowym oraz odkryć możliwości rozrywkowe, jakie oferują nowoczesne komputery. Naszym celem jest dostarczanie treści, które nie tylko informują, ale także inspirują i pomagają czytelnikom w pełnym wykorzystaniu potencjału nowych technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?