Strona główna
Komputery
Tutaj jesteś
Komputery

Czym się kierować przy wyborze komputera dla gracza?

Data publikacji 13 stycznia 2020

Komputer komputerowi nie równy, o czym pewnie każdy z nas się już przekonał w swoim życiu. Prosty i tani model do zastosowań biurowych można kupić w popularnych marketach elektronicznych już od około 1100 zł. Ale gdy przychodzi wybór sprzętu, który uciągnie najnowsze gry jak FIFA 2020 czy Cyberpunk 2077, to sprawa staje się bardziej skomplikowana. W tym przypadku trzeba nie tylko sięgnąć głębiej do portfela, ale także zaczerpnąć fachowej wiedzy co wybrać by sprzęt był w odpowiednim budżecie i posłużył przez lata. Jeżeli masz w okolicy jakiś sklep komputerowy, to warto wybrać się zobaczyć co mają w swojej ofercie gotowego. Albo czy robią też komputery gamingowe na zamówienie. W Rzeszowie takich sklepów znajdziesz bez liku. Dlatego wraz z portalem informacyjnym Rzeszow360 przygotowaliśmy krótką ściągę zakupową.

Od czego zacząć dobieranie podzespołów?

Zanim z wypiekami na twarzy ruszy się na podbój sklepowych półek z zamiarem kupienia idealnego komputera do gier, trzeba zadać sobie kilka pytań na temat tego, jaki dokładnie chce się kupić komputer. Wszakże komputer do gier jest pojęciem bardzo szerokim, w skład którego wchodzą maszyny o niezwykle dużym przedziale możliwości, a co za tym idzie również i cen.

Głównym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, dobierając zestaw do grania w gry komputerowe, jest posiadany na ten cel budżet. Nie można bowiem oczekiwać zbyt wiele od sprzętu, który będzie kosztował mniej niż 2 tysiące złotych. Z drugiej jednak strony wydanie 10 tysięcy — co wcale nie będzie takie trudne — nie musi oznaczać posiadania komputera idealnego. By mieć pewien wgląd jak cena wpływa na jakość komputera, warto wybrać się do kilku sklepów z komputerami w Rzeszowie, by porównać ceny i podzespoły. Możesz się zdziwić nie jeden raz, gdy w tej samej cenie, znajdziesz dwa kompletnie różne zestawy.

Wybieramy procesor

Zdecydowanie najbardziej podstawowym podzespołem każdego zestawu komputerowego jest sterujący wszystkim procesor. Jest to element, na którym zdecydowanie nie można oszczędzać, ponieważ zbyt tani model stanowić będzie poważne ograniczenie dla innych podzespołów komputera. Na rynku znaleźć można ogromny wybór procesorów.

Podstawową różnicą jest producent, czyli Intel lub AMD. Przed zakupem warto sprawdzić, który z nich lepiej radzi sobie z danym grami. Oprócz tej najważniejszej cechy koniecznie trzeba zwrócić uwagę także na:

  • taktowanie procesora — im większa jest częstotliwość pracy danego modelu (np. 4 GHz), tym lepiej,
  • ilość rdzeni — dobry komputer do gier musi posiadać procesor o minimum 4 rdzeniach. Oczywiście wraz z rosnącym budżet uzyskuje się dostęp do procesorów o większej ilości rdzeni,
  • pamięć wewnętrzna — często pomijanym aspektem jest to, jakiej wielkości dany procesor posiada pamięć wewnętrzną. Im większa, tym lepiej.

Jeśli ktoś będzie chciał pobawić się w podkręcanie procesora, ważne jest także to, aby posiadał on odblokowany mnożnik, który taką możliwość daje.

Wybieramy kartę graficzną

Nawet najlepszy i najdroższy procesor nie udźwignie jednak ciężaru, jakim jest wyświetlanie skomplikowanej grafiki. Do tego zadania konieczne jest zakupienie karty graficznej. To właśnie ten podzespół generuje obraz i przesyła go na ekran monitora i to właśnie ten element w największym stopniu odpowiada za to, w jakiej jakości i z jakimi szczegółami graficznymi będzie się miało do czynienia podczas gry. A to z kolei oznacza, że każda wydana złotówka na kartę graficzną będzie miała swoje odzwierciedlenie w jakości i komforcie zabawy. 

Średniej klasy komputery powinny posiadać kartę graficzną za około 1500-2000 złotych. Natomiast modele topowe to karty o cenie nawet 4 tysięcy złotych.

Zdecydowanie najważniejszym parametrem każdej karty graficznej jest jej model. Producent bardzo wyraźnie oznacza to, z jakiej klasy kartą graficzną ma się do czynienia. Kupując model budżetowy, który kosztować będzie poniżej 500 złotych, nie ma co liczyć na zbyt efektowne doznania.

Oprócz tego warto zwracać także uwagę na takie elementy jak:

  • wielkość pamięci wewnętrznej — im większa pamięć RAM karty graficznej, tym lepsze może osiągnąć ona wyniki w grach,
  • szerokość szyny danych — jest to swego rodzaju droga, którą dostarczane są dane. Im jest ona szersza, tym lepiej i jeżeli mamy możliwość to wybierzmy np 256 bitów zamiast 64.
  • taktowanie — im wyższe, tym karta graficzna działa szybciej.

Pamięć RAM

Każdy komputer musi być wyposażony w swoją wewnętrzną pamięć RAM. W przypadku gier niezwykle ważne jest nie tylko to, jak dużo jej będzie, lecz także inne parametry, o których poniżej. Co jednak ciekawe, to właśnie ten element jest tym, na którym można wprowadzić nieco oszczędności podczas kupowania podzespołów do komputera. Kości pamięci RAM powinny być wybierane pod kątem:

  • taktowania — im wyższe taktowanie, tym lepiej, lecz uwaga, musi ono być kompatybilne z taktowaniem procesora,
  • rodzaju pamięci — na rynku znaleźć można różne generacje pamięci RAM. Podczas kupowania nowego komputera, warto zadbać o to, żeby posiadać jej najnowszy typ, czyli DDR4.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz tych najważniejszych parametrów warto także zwrócić uwagę na kupowany dysk twardy. Nie tylko jednak na jego pojemność, lecz na technologie działania. Jeśli zależy nam na osiągach komputera, zdecydowanie poleca się zakup co prawda znacznie droższego, lecz jednocześnie szybszego dysku SSD. Taki zakup z pewnością będzie służył na lata i odpłaci się szybkością działania.

Innymi elementami są także: zasilacz (bez odpowiedniej mocy można zapomnieć o graniu w najnowsze gry), chłodzenie (jeżeli jest tylko możliwość to warto wziąć chłodzenie wodne), płyta główna (tu uwagę trzeba zwrócić na to by była kompatybilna z pozostałymi podzespołami) i obudowa, która może nadać niepowtarzalny wygląd naszemu zestawowi marzeń do grania.

Na sam koniec warto zadać sobie pytanie: czy chcesz składać komputer samemu czy też postawić na gotowy zestaw z któregoś sklepu z częściami do pc. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Dlatego dobrym kryterium w podjęciu tego wyboru jest czas, który możesz poświęcić na szukanie odpowiednich, kompatybilnych części czy też zlecenie fachowcowi tego zadania.

Niszczenie dokumentów

DMasters

Nasi redaktorzy na blogu DialnetMasters to grupa entuzjastów nowych technologii, których pasją są komputery i internet. Nasz zespół skupia się na przekazywaniu tej pasji naszym czytelnikom poprzez różnorodne felietony, recenzje sprzętu komputerowego oraz praktyczne poradniki. Dzięki naszym artykułom, czytelnicy mogą poznać najnowsze trendy w świecie technologicznym, zdobyć cenne informacje o sprzęcie komputerowym oraz odkryć możliwości rozrywkowe, jakie oferują nowoczesne komputery. Naszym celem jest dostarczanie treści, które nie tylko informują, ale także inspirują i pomagają czytelnikom w pełnym wykorzystaniu potencjału nowych technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?