Strona główna
Komputery
Tutaj jesteś
Komputery Jakie są języki programowania?

Jakie są języki programowania?

Data publikacji 7 stycznia 2019

Od informatyka wymaga się wiele. Potencjalni pracodawcy oczekuję, że będzie to osoba która zna się na nowych technologiach. Reszta zależy tylko i wyłącznie od stanowiska, na które informatyk aplikuje. Jakie są języki programowania? Jak naprawić zepsuty komputer? Jak serwisować sprzęt? Nie każdy informatyk musi wiedzieć wszystko. Informatycy mają swoje specjalizacje, każdy jest w czymś dobry i w tym się specjalizuje.

Praca informatyka wydaje się bardzo interesująca

Praca informatyka wydaje się bardzo interesującaSzczególnie poprzez powiązanie z nowoczesnością i z nowymi technologiami. Wydaje się, że informatyk zawsze musi być z tym wszystkim na bieżąco. Dobry informatyk niekoniecznie musi skończyć studia informatyczne. Równie dobrze może być to osoba, która sama się dokształca. Niezależnie od tego z jakim tytułem informatyk skończy studia, czy będzie to tytuł licencjata, inżyniera czy magistra, najważniejsza jest chęć do nauki, ponieważ w tym zawodzie trzeba będzie całe życie się dokształcać, aby być na bieżąco z nowymi technologiami. Dlatego też informatyk musi być osobą ciekawą świata, musi być świadomy, że przez całe życie będzie musiał poszerzać swoje kwalifikacje i kompetencje. Praca informatyka kojarzy się z pracą w samotności. Z jednej strony jest to dobre wyobrażenie o pracy informatyka czy programisty, z drugiej jednak strony czasami trzeba oczywiście pracować w grupie, aby wspólnie stworzyć jakiś projekt. Szczególnie w dużych korporacjach praca informatyka może przebiegać w grupie innymi ludźmi, z innymi członkami zespołu. Dlatego warto starać się zarówno dobrze wykonywać swoją pracę przy pracy indywidualnej jak też przy pracy zespołowej.

Praca programisty

Ostatnio bardzo modna stała się praca w zawodzie programisty. Wiele osób pragnie jak najszybciej przekwalifikować się i pracować jako programiści. Tymczasem wcale to nie jest takie proste. Do tego typu pracy potrzeba oczywiście wiedzy, ale także pewnych zdolności, które nie każdy posiada. Każda osoba, która pragnie pracować jako programista zanim podejmie kroki ku przekwalifikowaniu się, powinna poznać przynajmniej podstawy jednego języka programowania. Dzięki temu będzie mogła przynajmniej oszacować czy jest to zawód dla niej. Nie bez powodu informatyka jest nauką powiązaną z matematyką co może niektórych odstraszać. Informatykę z reguły studiuje się na uczelniach takich jak politechniki. Jest to dziedzina ścisła. Na pewno nie jest tak, że każdy może zostać programistą i nie jest to tylko i wyłącznie nauka pamięciowa. W pracy programisty liczy się także kreatywność, a także zdolności do analitycznego myślenia. Na pewno nierzadko trzeba będzie pracować pod presją. Do takiej pracy trzeba mieć określone predyspozycje. Warto zatem przemyśleć wybór tego zawodu.

Jakie są języki programowania?

Sprawdźmy zatem jakie języki programowania są najpopularniejsze i których warto się uczyć, aby w przyszłości dostać dobrze płatną i perspektywiczną pracę.

Jakie są języki programowania?Java i JavaScript

Java to najpopularniejszy język programowania na świecie. Używa go prawie 10 milionów programistów. Aplikacje w nim napisane działają na wielu systemach operacyjnych od dwudziestu lat. Służy także do tworzenia aplikacji na popularny system operacyjny zainstalowany na smartfonach, czyli na Androida. JavaScript służy natomiast do bardziej atrakcyjnego przedstawiania stron internetowych w przeglądarkach. Dzięki skryptom zapisanym w tym języku możliwa jest interakcja użytkownika z serwisem www. Największą zaletą tego języka jest to, że obsługują go wszystkie przeglądarki internetowe i w zasadzie każda strona www korzysta z jego dobrodziejstw.

PHP i SQL

Można pokusić się o stwierdzenie, że PHP był protoplastą JavaScript, gdyż jego zadaniem również było uatrakcyjnianie stron www. Warto naukę programowania rozpocząć właśnie od tego języka łącząc ją z nauką SQL, który służy do obsługi baz danych.

Python

Python to dość rozbudowany język programowania, który mimo swojego skomplikowania jest dosyć łatwy w nauce, z uwwagi na dość prostą składnię. Jego znajomość znacznie zwiększa nasze szanse na rynku pracy.

C# i C++

C# powstał prawie 20 lat temu jako obiektowy język programowania. Jest to dość prosty język, w wielu aspektach podobny do wspomnianej wyżej Javy. Język ten rozszerzono nadając mu nazwę C++. Oba języki mimo swojego wieku są dość chętnie używane przez programistów na całym świecie.

Niszczenie dokumentów

DMasters

Nasi redaktorzy na blogu DialnetMasters to grupa entuzjastów nowych technologii, których pasją są komputery i internet. Nasz zespół skupia się na przekazywaniu tej pasji naszym czytelnikom poprzez różnorodne felietony, recenzje sprzętu komputerowego oraz praktyczne poradniki. Dzięki naszym artykułom, czytelnicy mogą poznać najnowsze trendy w świecie technologicznym, zdobyć cenne informacje o sprzęcie komputerowym oraz odkryć możliwości rozrywkowe, jakie oferują nowoczesne komputery. Naszym celem jest dostarczanie treści, które nie tylko informują, ale także inspirują i pomagają czytelnikom w pełnym wykorzystaniu potencjału nowych technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?