Strona główna
Komputery
Tutaj jesteś
Komputery Jak ulepszyć stary komputer?

Jak ulepszyć stary komputer?

Data publikacji 7 grudnia 2018


Pewnie zastanawialiście się wiele razy jak ulepszyć swój komputer. Czasami zdarzają się problemy ze starym pecetem lub laptopem, który zaczyna się zacinać, szybciej się nagrzewa lub przestaje działać. I tutaj nasuwa się zasadnicze pytanie – Jak ulepszyć stary komputer? Istnieje kilka podstawowych sposobów na przyspieszenie pracy komputera o których właściwie nigdy nie myślimy na samym początku, a które mogą w znaczący sposób wpłynąć na szybkość jego działania.

Jak ulepszyć stary komputer?

Jak ulepszyć stary komputer?Czasem pomaga zwyczajna aktualizacja systemu. Jeżeli zaś masz problem z baterią swojego komputera, to wystarczy, że kupisz nową baterię. Wymiana baterii nie jest zbyt tania, aczkolwiek w wielu sytuacjach pomaga. Jeżeli komputer chodzi wolno, trzeba go wyczyścić. Założę się, że większość z nas ma w swoim komputerach pliki z których nie korzysta, a zajmują one wiele miejsca i przede wszystkim zaśmiecają nasz komputer. Należy usunąć zbędną zawartość komputera, na przykład stare zdjęcia, stare filmy, aplikacje z których nie korzystamy. Są również specjalne programy, które zauważą z czego w ogóle nie korzystamy i usuną zbędne pliki za nas. Wspomnimy o nich w dalszej części artykułu.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że każdy komputer jest inny, a to w jaki sposób go użytkujemy jest ważne. Jeśli zapisujemy wszystko co nam się podoba i nie patrzymy na to, że bez sensu zajmujemy miejsce na dysku, to prędzej czy później nasz komputer będzie miał przez to problemy. Należy używać i zapisywać na swoim komputerze wszystko rozsądnie. Czasami po prostu możemy wgrać niechcący wirusa. Właśnie dlatego trzeba koniecznie zainstalować program, który będzie chronił komputer przed wirusami. Taki antywirusowy program nie tylko zapewni ochronę, ale czasami również podpowie nam co warto usunąć z komputera. W ten sposób zyskamy więcej miejsca na pliki, które faktycznie będą nam potrzebne. Jeżeli zaś masz problemy z grafiką, warto zainwestować w nową kartę graficzną. Wymiana części w komputerze także jest dobrym pomysłem.

Czasem wymienienie samej płyty głównej powoduje, że komputer zaczyna pracować tak jakby był nowy. Często wymienienie takich rzeczy jak myszka czy klawiatura sprawia, że lepiej nam się pracuje na swoim komputerze. Zauważyłem, że wymiana komputera często jest lepiej opłacalna, niż wymienianie w kółko tych samych rzeczy. W końcu dodatki do komputera są bardzo drogie. Jeżeli więc mamy odłożoną gotówkę, warto wziąć pod uwagę, że lepiej kupić nowy komputer niż ulepszać stary. W końcu na nowym komputerze będzie pracowało nam się jeszcze lepiej, a czasem nie musimy tracić na to, aż tak wielkiej sumy pieniędzy.

Ulepszamy stary komputer

Przejdźmy teraz do konkretnych sposobów na to jak w wymierny sposób przyśpieszyć swój stary komputer nie wydając przy tym zbyt dużej ilości pieniędzy. Na samym początku zajmijmy się optymalizacją działania systemu operacyjnego.

Optymalizacja

Jak ulepszyć stary komputer?Jak już wcześniej wspomnieliśmy system operacyjny może się nieco „zapchać” jeśli jest używany dłuższy czas od momentu instalacji. Różnego rodzaju programy i gry, które nawet jeśli są już odinstalowane mogły pozostawić w systemie swój ślad. Są to pliki, wpisy w rejestrach itp. Jeśli nazbiera się tego za dużo to system może znacznie spowolnić swoje działanie. System możemy wyczyścić ręcznie, jednak dużo lepszym pomysłem będzie użycie specjalnych aplikacji do tego przystosowanych jak na przykład CCleaner. Aplikacja ta przeskanuje komputer i wyczyści z niepotrzebnych i nieużywanych plików. W wielu przypadkach to wystarczy aby dać komputerowi nowe życie. Warto się również zainteresować aplikacjami, które uruchamiają się wraz ze startem systemu. Zapewne posiadamy różne programy, które używamy sporadycznie, więc nie muszą one działać cały czas w tle pożerając w ten sposób bezcenne zasoby.

Dodatkowe komponenty

Kolejnym pomysłem na efektywne przyspieszenie starego komputera jest po prostu wymiana lub dołożenie pewnych komponentów. O ile wymiana płyty głównej wraz z procesorem może nastręczyć nieco kłopotów oraz dostarczyć niepotrzebnych kosztów, to już wymiana lub dołożenie kości RAM nie powinno sprawić większych problemów nawet laikom. Koszt takiej operacji nie będzie duży a wzrost wydajności komputera będzie wyraźnie zauważalny. Rozszerzenie ilości pamięci RAM z 4 do 8 GB potrafi dać komputerowi przysłowiowego „kopa” i sprawić, że będzie działał zupełnie jak nowy sprzęt.

moc aplikacji natywnych

DMasters

Nasi redaktorzy na blogu DialnetMasters to grupa entuzjastów nowych technologii, których pasją są komputery i internet. Nasz zespół skupia się na przekazywaniu tej pasji naszym czytelnikom poprzez różnorodne felietony, recenzje sprzętu komputerowego oraz praktyczne poradniki. Dzięki naszym artykułom, czytelnicy mogą poznać najnowsze trendy w świecie technologicznym, zdobyć cenne informacje o sprzęcie komputerowym oraz odkryć możliwości rozrywkowe, jakie oferują nowoczesne komputery. Naszym celem jest dostarczanie treści, które nie tylko informują, ale także inspirują i pomagają czytelnikom w pełnym wykorzystaniu potencjału nowych technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?